DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
In a serene neutral color palette and crafted in a tactile lacquered burlap finish with a subtle metal inlay with an alluring sparkle, the Cascade table offers cubby-like storage and display areas to clear your clutter and infuse your space with tranquility. At only 16 inches deep, this piece will fit in tight spaces. One fixed shelf.
| Storage | Yes |
|---|
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 39.80 |
| Carton Length | 19.30 |
| Carton Weight | 184.50 |
| Carton Width | 83.10 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 76.00 |
| Weight | 147.3 |
| Image Role Data | {“6120_85003_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6120_80112_85003_90007_05_80115_85006_10445_80_room”:[“Room Image 1″],”6120_85003_05_room”:[“Room Image 2″],”6120_85003_05_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
| Weight | 147.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 76 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.