DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With the look of an authentic woodworker’s design, the chunky and chic Commerce & Market Console has block legs, and the top and legs have an interlocking pattern. Crafted of Solid Mindi Wood, the console has a natural light wood finish.
| Apron Clearance | 21 |
|---|---|
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 16.25 |
| Carton Weight | 81.00 |
| Carton Width | 62.75 |
| Depth | 14.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 38 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, wormholes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“7228_85005_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85005_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 60 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.