DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Infused with grace and energy, the Commerce & Market Metal and Wood Console combines a rustic Oak Veneer top in a black finish with an arched metal base in a silver finish.
| Carton Height | 35.25 |
|---|---|
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 70.75 |
| Depth | 16.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Clearance | 30.5 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 68W x 15.375D x 2TH |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“7228_85011_99_room”:[“Room Image 1″],”7228_85011_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_85011_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 68 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.