DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Create a refined rustic ambiance with this stylish mixed media console combining Acacia Veneers, metal sheet and resin in a dark wood distressed finish for authenticity. At only 15 ½ inches deep, this console packs a punch even in small spaces. One fixed shelf.
| Carton Height | 8.25 |
|---|---|
| Carton Length | 17.25 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 83.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers Resin, Metal Sheet and Tube |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.57 |
| Image Role Data | {“5589_85001_DKW_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5589_85001_DKW___6133_50001_80″:[“Room Image 1″],”5589_85001_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5589_85001_DKW_t |
| Weight | 81.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 80 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5589-85 & Commerce and Market |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.