DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
In a striking classic design, the 72-inch console creates inviting warmth for any space, crafted of Cherry and Chestnut Burl Veneers in a dark wood finish. Offering 4 drawers, the console is only 12 inches deep, packing a punch of style in a compact footprint.
| Storage | Yes |
|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.00 |
| Carton Weight | 121.25 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Drawer Dimensions | 14.125W x 7D x 4.375H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 4.75D x 4.375H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry and Chestnut Burl Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 130 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 97 |
| Image Role Data | {“963_85_122_inset2”:[“Room Image 1″],”963_85_122”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”963_85_122_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 963-85 & Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.