DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.
Exuberant design, bold scale and exquisite details come together to create a luxurious focal piece in the Mélange Console Table, featuring a romantic lyre-shaped base and a relaxed rustic light wood finish with gold tipping on Oak, Walnut and Ash Veneers.
| Storage | Yes |
|---|
| Finished backGold accentsTraditional/Formal stylingFinish: Solana features a soft, casual wire-brushed finish in a natural wood look. The finish color is a light caramel latte with subtle white lacey hang up and a gray undertone accented by gold highlight | Yes |
|---|---|
| Finish | Solana features a soft, casual wire-brushed finish in a natural wood look. The finish color is a light caramel latte with subtle white lacey hang up and a gray undertone accented by gold high |
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 176.05 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 14.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak, Walnut and Ash Veneers with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 151.8 |
| Image Role Data | {“5491_85001_inset2”:[“Detail Image 1″],”5491_85001_inset4”:[“Room Image 1″],”5491_85001”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5491_85001_inset1″:[“Top Silo Image 1″],”5491_85001_inset3”:[“D |
| Weight | 151.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.5 × 48 × 34.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.