DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Like a heavenly vision, the graceful Emma Console floats stylishly in your room. Crafted of faux silver leaf on metal with a Selenite top, the slim table has a serene white, cream and beige color palette.
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 41.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 228.80 |
| Carton Width | 78.00 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | No |
| Material Description | Faux Silver Leaf on Metal with Selenite Top |
| Metal Distressing | No |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 140 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 179.08 |
| Image Role Data | {“638_85302_MULTI_room”:[“Room Image 1″],”638_85302_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85302_MULTI_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 179.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.