DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Bold, organic and geometric, the Modern Mood Accent Table has a rectangular shape with a dramatic metal-wrapped circle base. Crafted of Quartered Oak Veneers and resin, it is finished in Diamond, featuring wire-brush detailing with crystal-like alabaster and pewter hues for a soft sophistication.
| Rectangle shapeOffset circle motifFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Metal wrapped circle.Distressed Finished: Wi | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6850-85004-89 |
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 59.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 56.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 169 |
| Image Role Data | {“6850_85004_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_85004_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_85004_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 56 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.