DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Symmetrical and timeless with a luxe mixture of materials, the soft and sophisticated Modern Mood Console Table has a narrow rectangle shape with rounded sides and a raffia-wrapped drawer front and top. Crafted of Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing, it is finished in the dark Mink finish, accented by round knobs in a warm pewter finish wrapped in leather.
| Leather | Yes |
|---|
| Narrow, rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer front and topDrawer is self-closingRounded sidesFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 207.60 |
| Carton Width | 81.25 |
| Center Drawer Dimensions | 22.125W x 11.25D x 3.875H |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 22.5W x 11.25D x 3.875H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Shelf Opening | 75.625W x 16D x 23.875H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 166 |
| Image Role Data | {“6850_80451_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80451_89_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6850_80451_89_top”:[“Top Silo Image 1”],”6850_80451_89_straight |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.