DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With a simple and straightforward square-shaped silhouette that evokes the weight, heft and heritage of beam construction, the Big Sky End Table boldly contrasts a Vintage Natural wood base with a crosshatch texture on the top in the charcoal Furrowed Bark finish.
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 29.75 |
| Carton Weight | 93.72 |
| Carton Width | 27.75 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 24W x 26D x 1.75TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, worm holes, wire brushing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 75.24 |
| Image Role Data | {“6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 2″],”6700_80116_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_80116_99_straight |
| Weight | 75.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.