DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Character counts, and does it ever make a statement in the Luckenback Metal and Stone End Table. In a compact footprint, scroll-like legs crafted of cast iron combine with a table top in antique travertine for a look of fine craftsmanship that exudes the heritage of the American countryside.
| Carton Height | 25.50 |
|---|---|
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 113.32 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | No |
| Height | 26.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cast Iron and Antique Travertine |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 89.29 |
| Image Role Data | {“5960_80113_MTL_detail”:[“Detail Image 1″],”5960_80113_MTL_room”:[“Room Image 1″],”5960_80109_113_MTL_room”:[“Room Image 2″],”5960_80113_MTL_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_ |
| Weight | 89.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 26 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.