DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The chunky pedestal base, combined with the flat-cut rustic white oak veneer that is cracked before the finished is applied to appear seasoned over time, imparts an authentic American character in the Mason End Table. Finish is a timeworn saddle brown color, accented with an aged black.
| Pedestal baseTraditional/Formal stylingFinish: MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with it emanatedDistres | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Carton Height | 30.50 |
| Carton Length | 29.00 |
| Carton Weight | 92.40 |
| Carton Width | 29.00 |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 26.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 25.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, hand planking, gouging, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“5960_80116_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5960_50001_BRN_80116_MULTI_room”:[“Room Image 1″],”5960_50001_BRN_80116_MULTI_room2”:[“Room Image 2″],”5960_50001_BRN_80116_MULTI_room3”:[“Room |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 25 × 26.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.