DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Chic and classic, the three-drawer Leesburg Chairside Chest brings comfort and convenience to your living space. A compact style icon at only 15 inches wide, this piece packs a punch even for tight spaces. Crafted of Swirl Mahogany and Ebony Veneers, the chest is finished with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light distressing for an authentic feel. The custom-designed knobs have an antique brass color.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custom-designed knobs and rosettes with an antique brass finishDistressed Finished: Wormho | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 27.25 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 19.25 |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 8.25W x 19.625D x 4.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Grain and Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“5381_80114room”:[“Room Image 1″],”5381_80110_114room”:[“Room Image 2″],”5381_80114silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_80114top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.