DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Architectural and timeless with a luxe mixture of materials, the striking Modern Mood Rectangle End Table is crafted of Quartered Oak Veneers with a raffia-wrapped drawer front and top. Featuring rounded sides, the table is finished in Diamond, featuring wire-brush detailing with crystal-like alabaster and pewter hues.
| Storage | Yes |
|---|
| Rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer front and topDrawer is self-closingRounded sidesFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a so | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 30.25 |
| Carton Weight | 118.00 |
| Carton Width | 30.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 20.375W x 15.25D x 2.75H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP HF-6850-DIA-TEXT-SP |
| Shelf Opening | 24W x 26D x 16H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 26.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 106 |
| Image Role Data | {“6850_80413_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_80213_117_413_114_451_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_80413_410_117_80_room”:[“Room Image 2″],”6850_80413_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/ |
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26.5 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.