DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan End Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents at the joints, the table is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer. Finished on all sides, the table has one self-closing drawer, one fixed shelf and is accented by soft pewter-colored “T” pulls.
| Storage | Yes |
|---|
| One self-closing drawerOne fixed shelfFinished on all sidesRope accentsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Hardware: Soft pewter “T” pul | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-80213-99 |
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 30.50 |
| Carton Weight | 83.16 |
| Carton Width | 28.00 |
| Clearance | 5.5 |
| Depth | 26.75 |
| Distressing | No |
| Drawer Dimensions | 19.75W x 13.5D x 2H |
| Drawer Handle Finish | Soft pewter |
| Drawer Handle Material | Metal alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 25.50 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 21.5W x 23.375D x 12.5H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 26.25 |
| Weight | 60.28 |
| Image Role Data | {“6950_80213_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_75906_80213_CC585_480_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_80213_CC585_480_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_80213_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 60.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.75 × 26.25 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.