DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Blending organic textures and neutral tones with a refined minimalist silhouette, the stylistically versatile Sonnet End Table exudes a natural luxury. The transparent tempered glass insert top reveals the lower fixed shelf with cane insert. The frame of the table is Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish. 26 inches square.
| Carton Height | 32.00 |
|---|---|
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 78.26 |
| Carton Width | 29.50 |
| Clearance | 6.5 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.375 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Dimensions | 22.875W x 22.875D x 0.039TH |
| Height | 25.00 |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Glass |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 23W x 19D x 15H |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 50.71 |
| Image Role Data | {“6072_80113_85_M105_701_F_room”:[“Room Image 1″],”6072_80113_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_80113_85_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6072_80113_85_top”:[“ |
| Weight | 50.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.