DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Symmetrical and chic, the Sonnet Square End Table design is a chunky geometric shape with two satin-finished metal waistbands. In a convenient, compact footprint that’s 16 inches square, it is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish.
| Carton Height | 30.50 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 64.00 |
| Carton Width | 19.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 49 |
| Image Role Data | {“6072_80213_85_M105_302_L_room”:[“Room Image 1″],”SS831_PHZ3_PHZ1_088_6072_80213_80110_85_room”:[“Room Image 2″],”6072_80213_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_80213_85_stra |
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.