DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Earthy meets beachy in the 24-inch round Vineyard Row Pedestal End table, combining wood on the pedestal base and frame with a honed marble inset top. The wood is finished in the light and airy Sonoma, while the stone top combines gray, beige, cream and brown tones for an organic West Coast feel.
| Honed gray marble inset on topRound shapePedestal baseFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Travertine stone top features gray, beige, cream and brown coloration.Distressed Finished: Rasping, san | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 28.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Honed Gray Travertine |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6952_85001_80_80211_80_80116_86_6952_80216_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_80216_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_80216_80_straight_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Straight |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.