DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Capture the essence of the Napa Valley lifestyle with the Vineyard Row Wine Barrell End Table. The 22-inch-round table is inspired by a rustic wine barrel and has two doors with soft-close hinges, magnetic catches and one adjustable wood shelf behind doors, along with rustic, hammered accents. Crafted of Pecky Hickory Veneers, it is finished in Sonoma, a light-and-airy color reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.
| Two doors with soft close hinges and magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind doorsRound shapeWine barrel designRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 13.75W x 12.75D x 9.5H |
| Base Panel Opening | 13.75W x 20D x 10H |
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 26.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_80115_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_50000_80_55478_80_80115_80_80310_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_80115_80_80211_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_80115_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.