DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
With a simple and straightforward square-shaped silhouette that evokes the weight, heft and heritage of beam construction, the Big Sky Sofa Table boldly contrasts a Vintage Natural wood base with a crosshatch texture on the top in the charcoal Furrowed Bark finish.
| Narrow, rectangle shapeCrosshatch texture on topFinish: Vintage Natural base: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Furrowed Bark top: a charcoal finish with a crosshatch texture.Distressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shoc | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 139.04 |
| Carton Width | 67.75 |
| Depth | 13.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 109.12 |
| Image Role Data | {“6700_80151_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_80151_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_80151_99_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6700_80151_99_top”:[“Top Sil |
| Weight | 109.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.75 × 64 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.