DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
A timeless European-inspired desk silhouette crafted of Figured Walnut Veneers is accented by transitional gold-colored square knobs to create a stylistically versatile piece. Featuring carved tapered legs and accents, the five drawers include left and right top drawers with removable/interchangeable writing surface and pencil tray. Each of the top drawers has two removable partitions. The center drawer has a drop-front writing surface and wire management. Two bottom utility drawers.
| Storage | Yes |
|---|
| Five drawersLeft and right top drawers have removable/interchangeable writing surface and pencil trayEach of the top drawers has two removable partitionsCenter drawer with drop-front writing surface and wire managementTwo bottom utility drawersCarved tape | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 17.5D x 2.5H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 13.25W x 17.5D x 2.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 33.25 |
| Carton Weight | 224.87 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 30.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 31.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 18D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Knee Space | 27.75W x 25H |
| Material Description | Figured Walnut Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 156.53 |
| Image Role Data | {“6082_10458_89_detail”:[“Detail Image 1″,”Detail Image 2″],”6082_10458_89_EC209_005_room”:[“Room Image 1″],”6082_10458_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6082_10458_89_back_silo” |
| Weight | 156.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 31.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Diplomat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.