DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Rich, dark figured walnut veneers are accented by a Volakas Marble top in white, gray, cream and beige colors to create a striking and timeless piece with functional appeal. The four doors with soft close hinges have touch latches, and the left door has one adjustable wood shelf and one pull-out tray. The center pair of doors have one drawer and one adjustable/reversible wood shelf with wine option holding up to 10 bottles. The right doors with one file drawer accommodate letter or legal documents. Ventilated back panel and wire management. Gold-colored square knobs add an updated touch.
| Storage | Yes |
|---|
| Four doors with soft close hinges and touch latchesLeft door with one adjustable wood shelf and one pull out trayCenter pair of doors with one drawer and one adjustable/reversible wood shelf with wine option holding up to 10 bottlesRight door with one fil | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 36.75W x 15.375D x 9.25H |
| 1st Row Left Shelf Opening | 17.25W x 16.375D x 9.25H |
| 1st Row Left Wood Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd Row Left Shelf Opening | 17.25W x 16.75D x 15H |
| 2nd Row Left Wood Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Stained, sealed, hand holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood, veneer |
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 327.39 |
| Carton Width | 79.00 |
| Center Base Panel Opening | 36.75W x 15.375D x 10.25H |
| Center Cabinet Opening | 36.75W x 15.375D x 21H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 36.75W x 15.375D x 1.5TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 90 lbs |
| Depth | 19.00 |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| File Drawer | Yes |
| Height | 36.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 31W x 13.25D x 3.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Left Cabinet Opening | 17.75W x 16.375D x 25H |
| Left Wood Shelf Dimensions | 17.25W x 16.375D x .75TH |
| Material Description | Figured Walnut Veneers and Volakas Marble |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Right Drawer Dimensions | 14.25W x 14D x 9H |
| Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 76W x 19D x .875TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Top Material 1 | Marble |
| Width | 76.00 |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 279.99 |
| Image Role Data | {“6082_10464_89_detail”:[“Detail Image 1″],”6082_10464_89_room”:[“Room Image 1″],”6082_10464_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6082_10464_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 279.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 76 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Diplomat |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
No account yet?
Create an Account

Reviews
There are no reviews yet.