DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Framed with a delicate scalloped interior edge, the Americana Landscape Mirror reflects a simpler time. With beveled mirror glass, the wood frame is finished in the time-worn Molasses, representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the rich oak character beneath.
| Rectangle shapeBeveled mirror glassScalloped shaped mirror frameFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the vari | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-90008-02 |
| Carton Height | 6.00 |
| Carton Length | 42.75 |
| Carton Weight | 97.00 |
| Carton Width | 52.75 |
| Depth | 2.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 40.25W x 30.25H |
| Style | Casual |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, rasping, texture, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“7050_90250_02_90001_02_90008_89_90016_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90266_85_90016_89_90119_85_90001_89_90008_89_room”:[“Room Image 2”],”7050_90266_85_90115_89_90119_85_90001_89_90008_89_ |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 48 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.