DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana Three-Drawer Nightstand is crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, a scalloped-shape base and finished in the time-worn white Daisy. There are 3 self-closing drawers, with the interiors finished in the warm Honey tone.
| Storage | Yes |
|---|
| Three self-closing drawersDrawer interior is in Honey finishScalloped shaped baseFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the famil | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90015-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Clearance | 5.125 |
| Depth | 20.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 27.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11.5D x 4.125H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Chain, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“7050_90666_02_90115_02_90015_02_90119_85_90110_89_CC507_410_02_room2”:[“Room Image 1″],”7050_90015_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90015_02_straight_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.