DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Softly sophisticated with a clean modern profile and luxe mixture of materials, the Modern Mood Nightstand is a stunning statement piece. The case has rounded corners and a plinth base and offers three self-closing drawers. Crafted of Oak Veneers, the nightstand is finished in the dark Mink color and accented by metal pulls wrapped in leather.
| Leather | Yes |
|---|
| Three self-closing drawersRounded cornersFinish: Mink finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a dark, earthy brown with notes of black delivering a timeless aesthetic.Hardware: Bar pulls wrapped in leather.Distressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.75H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 23.25W x 13.875D x 5.375H |
| Alternate Finish Items | 6850-90016-80 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 172.40 |
| Carton Width | 35.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 152.8 |
| Image Role Data | {“6850_90266_016_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_90016_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_90016_89_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”6850_90016_89_top”:[“Top |
| Weight | 152.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.