DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Craftsman style gets a casual modern twist with the Chapman Buffet, constructed of White Oak Veneers with a warm brown Sorrel finish revealing the woodgrain and a refined decorative veneer pattern. Custom hardware in a forged pewter finish is complemented by a thinly-scaled metal base and stretcher. Featuring 4 doors with soft-close hinges, there is one drawer and one adjustable shelf behind each pair of doors, and the left drawer has a removable felt lined silverware tray. Ventilated back panel.
| Storage | Yes |
|---|
| Four doors with soft-close hingesOne drawer behind each pair of doorsLeft drawer has removable felt linerRight has removable felt lined silverware trayOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: The Sorrel finish is features | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 40.50 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 291.17 |
| Carton Width | 77.00 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 36.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal Base |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 234.41 |
| Image Role Data | {“6033_75200_400_410_900_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_75200_400_410_900_85_room2”:[“Room Image 2″],”6033_75900_85_room”:[“Room Image 3″],”6033_75900_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 234.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 74 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
Reviews
There are no reviews yet.