DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
It’s the classic bow front desk you’ve always dreamed of. Crafted of Cherry Veneers with a premium bonded leather top, it is sure to inspire your best work. Seven drawers are on steel ball-bearing slides and include 2 file drawers that take letter/legal files and 4 utility drawers.
| Leather | Yes |
|---|
| Bonded leather topSeven drawers on steel ball bearing slides include two file drawers which take letter/legal filesDrop-front center drawerKeyboard opening dimensions: 20W x 15 1/2D x 2HFour utility drawersFinished backKneehole opening: 21 7/8W x 24D x 24 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 10.875H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 201.83 |
| Carton Width | 51.38 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20W x 15.5D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 21 7/8W x 24D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 166.78 |
| Image Role Data | {“299_10_301room2”:[“Room Image 1″],”299_10_301visitorsside”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”299_10_301top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 166.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 48 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 299-10 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
In stock
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
Reviews
There are no reviews yet.