DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
The Westwood Bachelors Chest is the epitome of modern luxury. With three spacious drawers, contrasting silver-leaf finished drawer fronts, and cedar-lined bottom drawers, this chest offers stylish storage for any bedroom. The Polished Limestone finish on quartered oak veneers is complemented by plated Radiance hardware, making this piece perfect for those who appreciate subtle sophistication. An integrated USB port adds a modern touch, ensuring both form and function in your bedroom.
| Storage | Yes |
|---|
| Three drawersContrasting silver leaf finished drawer frontsOak veneer drawer bottoms on top two drawersCedar-lined bottom drawerPlinth baseIntegrated charging stationFinish: Polished Limestone finish on quartered oak veneers on sides and top with Venetian | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 34.75W x 11.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 34.75W x 11.5D x 6.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 205.00 |
| Carton Width | 41.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 172 |
| Image Role Data | {“6133_90017_80_room”:[“Room Image 1″],”6133_90017_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6133_90017_80_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6133_90017_80_top”:[“Top Silo Im |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 38 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Westwood |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
Reviews
There are no reviews yet.