DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana One-Drawer Oval Nightstand has ornately shaped legs that form the shape of a keyhole on the front, sides and back. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the timeworn white Daisy finish, with drawer interiors in the warm Honey finish. The drawer is self- closing.
| Storage | Yes |
|---|
| One self-closing drawerInterior drawer finish in HoneyOne fixed shelfShapely carved legsOval shaped topFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Alternate Finish Items | 7050-90115-89 |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 100.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18.25 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16.125W x 11.375D x 2.25H |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 20.25W x 14.75D x 16H |
| Style | Casual |
| Width | 32.00 |
| Weight | 64 |
| Image Role Data | {“7050_90666_02_90115_02_90015_02_90119_85_90110_89_CC507_410_02_room2”:[“Room Image 1″],”7050_90666_02_90115_02_90017_02_90110_89_CC507_410_02_room”:[“Room Image 2″],”7050_90115_02_silo”:[“S |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Reviews
There are no reviews yet.