DON'T MISS OUT
Join Email Family
Get the latest trends, new products, & design ideas you'll love for your home.Â
Blending organic textures and neutral tones with a refined minimalist silhouette, the stylistically versatile Sonnet Side Table exudes a natural luxury. The 20-inch-round table features a lay-on tempered glass over a cane top. The table is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish.
| Carton Height | 32.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 66.14 |
| Carton Width | 23.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Dimensions | 16.875W x 16.875D x 0.197 |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Glass |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 49.6 |
| Image Role Data | {“6072_80110_85_80116_85_M105_701_F_1617_005_room”:[“Room Image 1″],”SS635_PHZL3_082_6072_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”1869_628_85679_80_6072_80116_85_room”:[“Room Image 3”],”6072_80116_8 |
| Weight | 49.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
Available on backorder
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
In stock
Reviews
There are no reviews yet.